DEMOKRASİ MÜZESİ

Müze & Sergiler

Tankların köprüyü kapatmasından başlayarak darbenin bastırıldığına dair 16 Temmuz’da TBMM’de yapılan resmi açıklamaya kadarki süreci bir zaman çizgisi izleğinde; kaydedilen görüntülerin farklı açılardan eşzamanlı ve ayrı cihazlar üzerinde gösterildiği bir sergileme tekniği kullanılan müzenin dış cephesine ise 15 Temmuz’da hayatını kaybeden şehitleri anmak amacıyla bütün şehitlerin isimlerinin yazıldıgı bir anıt duvar yerleştirilmiştir.

 

Müze, bir “ağ toplumu”nun yıkım gücü yüksek toplumsal bir olay ile imtihanını belgelemesi açısından da dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor.

 

Ziyaretçi, gezi süresi içerisinde yaşanan olayları yüzlerce telefon, tablet, televizyon ve güvenlik kamerası monitörü üzerinden izleyerek bu süreçte yaşananları eşsiz bir anlatımla tecrübe etme imkanı bulacaktır. Ana omurgayı oluşturan zaman çizgisi anlatımına ek olarak ziyaretçide ‘tanıklık’ hissini oluşturma gayesiyle farklı deneyim alanları tasarlanmıştır.

 

TRT1’deki korsan bildiri yayını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan’ın FaceTime konuşmasının yer aldıgı video yerleştirmesi, halkın selalar eşliginde sokağa çıktığı anları yansıtan ışık ve ses yerleştirmesi bu deneyim alanlarından bazıları.

 

Gece yarısından sonra şiddetlenen direniş ve çatışmalar sergileme tasarımı içerisinde önemli bir yer kaplarken, bu alanın devamında yer alan bölümde ise ziyaretçiler sanal gerçeklik teknolojisinin yardımı ile TRT’ye yapılan baskını ve korsan bildiri okutulması sırasındaki yaşanan olaylara tanıklık etme imkânı bulacaktır.


  • Paylaş