10. ULUSLARARASI İSTANBUL ŞİİR FESTİVALİ

Etkinlikler

Festival; Türkiye’den ve Dünya’dan 50’den fazla genç şair, yazar, uluslararası festival direktörleri ve yayıncıların katılımıyla gerçekleşti. 

3 Ekim’de genç ve amatör şairlerin seslerini geniş kitlelere duyurma amacıyla tasarlanan Şiir Kürsüsü etkinliğiyle başlayan festival, Ahmet Kot’un küratörlüğünü yaptığı İlk Eserler Sergisi ve Festival Onursal Başkanı Doğan Hızlan’ın konuşma yaptığı ve Senem Diyici Trio’nun sahne aldığı Grand Pera’da gerçekleşen açılış töreni ile devam etti.

 

4 Ekim’de Doç. Dr. Oktay Taftalı ve Prof. Dr. Turan Koç’un moderatörlüğünde festivale katılan genç şairlerin de katılımıyla gerçekleşen Şiir Akademisi etkinliğinde gençlerin şiir ile olan deneyimi masaya yatırıldı. Devamında İstanbul Goethe Enstitüsü Kütüphanesi’nde Avrupa’nın önde gelen edebiyat festivali yöneticileri Türk yazarlar ile tanışıp festivallerinde yazar seçimi ve gençlik programları hakkında sunumlar yaptı. Buna ek olarak Fransa, İspanya, Yunanistan ve İngiltere’den gelen yayıncılar yayın politikaları ve çeviri süreçleri konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Günün son etkinliği ise Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Şiir Okuması idi. 

 

5 Ekim’de Türk edebiyatının önümüzdeki 20 yılına damga vurması beklenen ve İstanbul29 programı çerçevesinde duyurulan yazarlar önce Giray Süngü’nün moderatörlüğünü yaptığı Öykü Akademisi’ne katıldıktan sonra Mephisto ve İnsan Kitapevinde gün boyunca şöyleşiler ve imza etkinliklerine katıldılar. Günün kapanışı, festivalin en somut çıktılarındna biri olan İstanbul29 projesinin tanıtım etkinliğiydi. Pera Müzesi’nin ev sahipliği yaptığı etkinlikte İstanbul29 yazarları tanıtıldı ve plaketle ödüllendirildi.

 

6 Ekim’de kitapları yaklaşık 30 dile çevrilen ve dünyada milyonlarca satan gençlik edebiyatçısı Jordi Sierra I Fabra ve genç romancı Giray Kemer’in katılımıyla ve Handan İnci moderasyonuyla gerçekleşen Roman Akademisi etkinliğinden sonra Fatih Pages Kitabevi’nde bir şiir okuması gerçekleştirildi. Günün son etkinliği Pera Palas’ta gerçekleşen ve Yıldız Çoksesli Korosu’nun performansıyla renklendirdiği şiir okuması etkinliğiydi.

 

Festivalin son günü 7 Ekim’de bir Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali geleneği olan Şiir Hatları Vapuru etkinliği Üsküdar Belediyesi’nin Valide Sultan Gemisi’nde gerçekleşti.       


  • Paylaş